Не е формиран нов државен институт за енергетика

Имајќи ја во предвид потребата од сериозни анализи, студии и проекти кои што треба да бидат подготвени во насока на реализација на проектите од областа на енергетиката, ќе дефинираме правна рамка и ќе формираме нов државен Институт…

Нема абер од спортската сала што ја вети Стевчо Јакимовски

Во 2014 година ќе започнеме со изградба на спортска сала за ракомет, кошарка и одбојка со 1.000 седишта.  ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Во изборната програма на градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, „Визија за Карпош“ (стр.13), едно…

Цаноски: Процесот да продолжи без оглед на аболицијата

Од една страна ми се правеше пријател, а од друга ми копал дупка. Секогаш ми велеше не се секирај, ќе го средиме тоа, а гледам што правел муабет со Јанакиески – заклучува Цаноски. Пишува: Владо Ѓорчев На…

SCADA системот на скопски „Водовод“ стои во место

Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски,  во изборната програма  „Мојот избор“ (стр.61),  со која тој излезе на локалните избори во 2013 година, меѓу другото, вети и ПРОЕКТ: СИСТЕМ ЗА ДАЛЕЧИНСКО УПРАВУВАЊЕ И…

Груевски не сака да ги види доказите на СЈО за „Космос“

На прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), која се одржа на 21.04.2016 година,  обвинителката Фатиме Фетаи ја презентираше новоотворената истрага заведена под името ТНТ. Во овој случај, кој се однесува на…

Скопје ќе добие нов Луна парк дури во 2018, можеби

ПРОЕКТ: ИЗГРАДБА НА ЛУНА ПАРК  По пат на јавно-приватно партнерство, Градот Скопје ќе најде приватен партнер, кој ќе изгради нов Луна-парк во Скопје. (Вредност на проектот: 8 милиони евра. Рок: 2013-2015 година) ОБРАЗЛОЖЕНИЕ:…

ДИК потврди дека се сомнителни над 300 илјади гласачи

На 07.04.2016 година, ден по одлуката на Собранието да се распушти, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски одржа прес-конференција на која зборуваше и за прочистувањето на избирачкиот список. Тој рече: Бројките од 300 илјади и…

Забраната за електронска објава на избирачкиот список со редица контроверзии

За да се постигне усогласување со на челата за заштита на личните податоци доволна мерка на заштита би била секој граѓанин да може да пристапи до избирачкиот список со лозинка која самиот ќе ја креира, но и да се обезбеди анонимизација на…

Оставки поднесоа и министрите и замениците-министри од ДУИ

Ненадејната одлука на ДУИ да ги повлече своите министри од Владата за „Телеграф“ ја анализираше професорот Димитар Мирчев. Сите сигнали укажуваат дека ќе има избори, а тоа се гледа и од последната изјава на комесарот Јоханес…

Договорот за изградба на спортска сала во ОУ „Св. Кирил и Методиј“ е потпишан

На 27.03.2016 година советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Центар одржа прес-конференција, на која координаторот на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Центар, Томислав Лазаров, меѓу другото изјави: Апсолутно…

Бошковски им веруваше на своите кои го ставија во затвор

На Бошковски во јуни му истекува петгодишната затворска казна за случајот „Кампања“, обвинет за наводно незаконско финансирање на предизборната кампања. Индициите дека се работи за наместен случај се подгреаа и со…

Јанева нема обврска да се појави во Собранието, туку само да поднесе Извештај

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев на прес-конференцијата на 21.03.2016 година изјави: Нема причина да се плаши (Катица Јанева н.з.) и да не доаѓа во Собранието ако сите нејзини постапки се законски и се темелат на факти и докази.…

Во дел од проектот за млади на владејачката партија има елементи на дискриминација

Проектите кои ги најавува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во последниов период, посебно за млади, се дискриминаторски и според Устав и според Законот за спречување и заштита на дискриминација. Тоа го потврдува и професорот…

Иванов не го исполни ветувањето: „Промотори на култура на уставноста“

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов во својата Програма „Мојот избор“, за мандатот од 2014-2019 година вети: Промотoри на култура на уставноста За функционално општество неопходно е почитување на основните вредности…

Значењето и влијанието на граѓанскиот сектор не се мери со масовност

Поранешниот амбасадор Димитар Мирчев на 13.03.2014 година беше гостин во ТВ дневникот на телевизија Сител и меѓу другото зборуваше за невладините организации и притоа изјави: Во две-три прилики поставив прашања од каде се…

Специјалното обвинителство не е избрано за да го разводни „Пуч“

Во емисијата „Во Центар“ на Васко Ефтов, од 07.03.2016 година, новинарката Мирка Велиновска, меѓу другото, зборува и за Специјалното јавно обвинителство. Таа вели: Ова  (Специјалното обвинителство н.з.) е избрано, за, како…

Секој граѓанин има право да побара промена во избирачкиот список

Од ДИК велат дека кога граѓаните ќе дојдат во нивните канцеларии треба да пополнат една апликација и да приложат лична карта. ДИК во рок од три дена треба да одлучи по нивното барање.